Galda tenisa notikumi

1920-1944

1940

1940. gadā laikraksts “Sarkanais Sports” rakstīja: “Studenti spēlēs galda tenisu. “Studentu Sports” (bijušais “Universitātes Sports”) nodibinājis galda tenisa sekciju, kas jau uzsākusi rosīgu darbību. Jaundibināto sekciju vada Alfrēds Vinčels. Paredzēts rīkot plašu internu galda tenisa turnīru, kurā varēs piedalīties visi studenti, bez dalības naudas. Turnīrs sāksies svētdien, 24. novembrī, plkst. 10, un spēles notiks vīriešu vienspēlē, sieviešu vienspēlē un vienību sacensībā starp atsevišķām fakultātēm. Spēles notiks Lāčplēša ielā 5, kur patlaban norit arī nodarbības”.

1945-1990

1948

LVU meistarsacīkstēs galda tenisā pavisam piedalījās 53 dalībnieki. A klasē, kur cīnījās visi LVU spēcīgākie baltās bumbiņas spēlētāji, LVU meistara nosaukumu ieguva Vorobeičiks (Filoloģijas fakultāte), 2. vietā palika Mežgailis (Ekonomikas fakultāte), bet 3. vietā- Možeiko (Inženierzinātņu fakultāte). Sieviešu sacensībās LVU meistarsaukumu izcīnīja Zīdere (Juridiskā fakultāte), 2. vietā- Kresere (Filoloģijas fakultāte), 3. vietā- lesalniece (Ķīmijas fakultāte). Jauktā dubultspēlē nepārspēts palika filologu pāris - Vorobeičiks un Kresere.

1949

Lai gan sacīkstēs piedalījās dalībnieki no septiņiem klubiem, visus Rīgas čempiona nosaukumus ieguva LVU. Vīriešu vienspēlē 1. vietu izcīnīja Vorobeičiks, sieviešu vienspēlē: Lapiņa-Klabe, sieviešu dubultspēlē: Lapiņa-Klabe – Zīdere, jauktā dubultspēlē: Lapiņa-Klabe – Alperts, vīriešu dubultspēlē: Vorobeičiks – Alperts.

1952

1952. gadā laikraksts “Padomju Students” rakstīja: “LVU galda tenisa sekcija ir viena no visplašākajām. Tajā ir pāri par 100 fizkultūriešu - studentu. Sekcija rīko draudzības sacīkstes starp atsevišķām fakultātēm un ar citiem fizkultūras kolektīviem (piemēram, LPSR Valsts konservatoriju. 6. tipogrāfiju, LVFKI u.c.). LVU galda tenisisti piedalās arī sacīkstēs Rīgas mērogā, kur gan līdz šim guvuši tikai viduvējus rezultātus. Šī sporta veida attīstību neveicina LVU fiziskās audzināšanas katedra, kas tenisu uzlūko par mazsvarīgu sporta veidu.

15. novembrī notika Oktobra 35. gadadienai veltīts zibensturnīrs, kurā piedalījās 36 vīrieši un 5 sievietes. Dalībnieki sacentās pēc vienmīnusa sistēmas vienā gājienā. Sacīkstēs piedalījās 7 pirmās klases sportisti, kas radīja sevišķu interesi par sacīkšu gaitu, jo tajā startēja arī jaunāko kursu pārstāvji, kuri cīņā ar klases sportistiem uzrādīja atzīstamus rezultātus (Kumerovs, Ķīmijas fakultāte). Tā kā pēc pirmā zaudējuma spēlētājam no turpmākām cīņām jāizstājas, tad sacīkstēs bija vērojama asa cīņa par katru punktu. Vīriešiem pirmo vietu izcīnīja Z. Konstants (Ķīmijas fakultāte), kas finālā vienlīdzīgā cīņā ar 21:17 uzvarēja H. Baumani (Inženierceltniecības fakultāte)”.

1963

Divas nedēļas ilgušajās LVU 12. spartakiādes sacensībās galda tenisā labākā starp vīriešu komandām bija Juridiskās fakultātes studentu komanda, 2. vietā- “matemātiķi”, bet 3. vietā- “fiziķi”. Starp sieviešu komandām arī labākā bija Juridiskās fakultātes komanda. Liela cīņas griba un disciplīna “ekonomistēm” palīdzēja izcīnīt 2. vietu, bet trešās labākās bija vācu valodas specialitātes studentes.

1969

1969. gada Latvijas PSR Arodbiedrību 8. spartakiādes sacensībās LVU galda tenisā startēja ar ļoti spēcīgu komandu, kurā bija arī daudzkārtējie republikas čempioni Dz. Lūkina, un Zigismunds Kalniņš. Komandu sacensību finālgrupā LVU savus pretiniekus VEF un RER pārspēja ar 7:1. Arī individuālajā turnīrā vienspēlēs un dubultspēlēs lielāko tiesu medaļu ieguva LVU studenti.

1984

Latvijas augstskolu sporta klubu (LASK) XXI spartakiādes sacensībās galda tenisā LVU galda tenisisti startēja ļoti veiksmīgi. Tika iegūts gandrīz maksimālais punktu skaits. Sievietēm pārliecinoši uzvarēja LVU pārstāves (42 punkti no 43 iespējamiem). Komandā spēlēja studentes D. Tamute (Juridiskā fakultāte), G. Freimane (Ķīmijas fakultāte) un I. Afoņina (Finansu un tirdzniecības fakultāte). Tikpat veiksmīgi startēja arī vīriešu izlase- Juris Krūmiņš (Fizikas un matemātikas fakultāte), Raimonds Cīrulis (Ekonomikas fakultāte), Uģis Plikgalvis (Ekonomikas fakultāte). Viņi ieguva 58 punktus no 61 iespējamā. Labi rezultāti tika sasniegti arī vienspēlēs. Studentēm pirmo reizi par uzvarētāju kļuva LVU pārstāve D. Tamute, otrajā vietā atstājot komandas biedreni G. Freimani. Vīriešiem viss uzvarētāju pjedestāls LVU galda tenisistiem: pirmajā vietā (pirmo reizi) J. Krūmiņš, aiz viņa R. Cīrulis un U. Plikgalvis.

1985

1985. gada LASK spartakiādes sacensībās galda tenisā laurus plūca LVU spēlētāji. Komandu cīņā sievietēm ļoti pārliecinoši uzvarēja studentes Daina Ročāne, G. Freimane un I. Afoņina. No maksimālā punktu skaita 43, ko var iegūt, LVU studentes ieguva 40. Arī vīru konkurencē pārāki bija LVU tenisisti R. Cīrulis, J. Krūmiņš, A. Baštiks un A. Pavlovskis. Ļoti veiksmīgi individuālajā turnīrā startēja Juridiskās fakultātes 4. kursa studente D. Ročāne, kura kļuva arī par absolūto šo sacensību uzvarētāju. Viņa pirmo vietu izcīnīja sieviešu vienspēlē, dubultspēlē ar G. Freimani un jauktajā dubultspēlē ar J. Krūmiņu. Vīriešiem atkārtoti par čempionu kļuva Fizikas un matemātikas fakultātes IV kursa students J. Krūmiņš, kurš spraigā spēlē no rezultāta 15:20 sev par sliktu, uzvarēja savu komandas biedru Ekonomikas fakultātes studentu R. Cīruli.

1991-2018

1992

Štutgartē (Vācija) notika Eiropas 18. čempionāts galda tenisā. Tas bija īpaši vēsturisks Baltijas valstīm, jo pēc vairāk nekā piecdesmit gadu pārtraukuma dalībnieku vidū atkal bija Lietuvas, Latvijas un Igaunijas spēlētāji. Vīru cīņās konkurence bija ļoti sīva. Vairākkārtējais Latvijas meistars Sandijs Vasiļjevs, valsts meistars dubultspēlē 12. klases skolnieks Gundars Rūsis un Fizikas un matemātikas fakultātes absolvents Juris Krūmiņš sava trenera Genādija Kartuzova vadībā cīnījās, cik spēja, taču neizdevās pieveikt Bulgāriju (1:4), Spāniju (1:4), Īriju (1:4), Portugāli (1:4) un Izraēlu (0:4). Pēc uzvaras pār Albāniju un Lihtenšteinu latvieši ieguva 31. vietu. Mūsējiem pagaidām vēl ir neliela starptautisku maču pieredze, tādēļ arī nevarējām cerēt uz pārsteidzošiem rezultātiem.

2010

2010. gadā Rīgas pilsētas atklātajā čempionātā galda tenisā septiņas zelta medaļas no astoņām iegūst LU. Pavisam startēja 32 vīrieši un 16 sievietes. Par absolūto čempionu kļuva Oļegs Kartuzovs: vīriešu vienspēlē, vīriešu dubultspēlē un arī jauktajā dubultspēlē. Tas viņam izdevās jau otro reizi. Oļegs pusfinālā ar 3:1 pārspēja LU studentu Jāni Cīruli, bet finālā ar 3:0- LU studentu Artūru Reinholdu. Arī sieviešu vienspēlēs par čempioni kļuva Olga Kartuzova.

2010

2010. gadā Latvijas XXI Universiādē vīriešiem komandu ieskaitē jau 20. reizi pēc kārtas uzvarēja LU. Tas ir savdabīgs rekords. Tāpat LU vīriešu izlase ieguva visas iespējamās zelta, sudraba un bronzas medaļas. Pjedestāli jau trešo gadu pēc kārtas piederēja LU vīriešiem: Oļegs Kartuzovs, Jānis Cīrulis, Artūrs Reinholds. Arī vīriešu dubultspēlē jau piekto reizi pēc kārtas uzvar Oļegs Kartuzovs un Jānis Cīrulis.