Volejbola notikumi

1920-1944

1925

1925. gadā sporta mācību nodarbībās papildu volejbolam tika apgūts basketbols un citi sporta veidi, kā arī brīvas kustības mūzikas pavadījumā. Pirmais volejbola treniņš LU datēts tikai ar 1929. gadu. To vadīja instruktors Ādolfs Grasis, kurš vienlaikus bija arī basketbola, futbola, boksa speciālists un visu šo sporta veidu izlases dalībnieks. Sākumā volejbols un basketbols piederēja vienai basketbola savienībai, arī treneri – instruktori bija vieni un tie paši.

1932

20. gadu beigās un 30. gados no Liepājas uz Rīgu studēt pārnāca daudzi izcili volejbolisti. Vairums no viņiem LU izvēlējās kā savu augstskolu. Minot volejbola aktivitātes LU studentu dzīvē, nedrīkst aizmirst Prezidiju konventa sportu P!K!S!. 1932. gada pavasarī notika P!K!S! pirmais basketbola un volejbola turnīrs. Rīgā, Konservatorijas zālē, draudzības spēlē sastapās Lettonia un Fraternitas Metropolitana.

1939

Starp 23 valstu sportistiem latvieši bija labākie. Šo izcilo panākumu guva volejbolisti: Arvīds Pētersons, Kārlis Šleicers, Uldis Ģērmanis, Voldemārs Elmūts, Alfrēds Hermanovskis un Indulis Laukēvics. Vēsturnieks un publicists, Uldis Ģērmanis, kas ar savu azartisko spēli un pēdējo servi palīdzēja komandai izcīnīt Eiropas čempionu titulu šo uzvaru aprakstīja šādi: “... Kā garais Viksteins “svētīja” savus igauņus par zaudējumu latviešiem! Divos setos beigts un nobungots. Labi, ka tā! Ja būtu jāspēlē vēl trešais, nez vai mēs jaudātu staipīties pret tiem garajiem” (Ģērmanis Uldis, 1968. gads).

1945-1990

1946/1953

Latvijas volejbola čempionāti pēc otrā pasaules kara atsākās 1946. gadā. LU volejbolisti startēja, kā Latvijas Valsts universitātes (LVU) sportisti. Vīrieši par Latvijas Padomju Sociālistiskās republikas čempioniem kļuva 1947., 1948., 1950. un 1951. gadā. Sieviešu LVU komanda čempiona titulu ieguva katru gadu laika posmā no 1946. līdz 1953. gadam. Par tā laika meistarsacīkstēm raksta Leopols Kovals: ”Intriģējoši notikušas 1953. gada republikas čempionāta sacensības sievietēm. Tolaik spēcīgāka komanda bija LVFKI. Tur spēlēja vairākas izlases spēlētājas, un visi viņām bija paredzējuši uzvaru. Taču prognozes nepiepildījās. LVU komanda, kura spēlēja vājinātā sastāvā [...], demonstrēja neparastu cīņas sparu un finālā trijos setos uzvarēja spēcīgākas pretinieces. Tā LVU komanda izcīnīja tiesības piedalīties Vissavienības meistarsacīkstēs.“ (Kovals L., 1992. gads).

1950/1951

LVU vīriešu komanda - Latvijas PSR čempioni.

1957

“Volejbols zināmā mērā ir prāta spēle. Tajā vajadzīga izdoma un radoša pieeja, lai veidotu kombinācijas, kas vieno spēli. Turklāt volejbola priekšrocība ir tā, ka treniņa vai sacensību gaitā samērā viegli var sabalansēt fizisko slodzi ar spēlētāja reālām spējām. Šīs apstāklis vairākiem LU mācībspēkiem ir ļāvis nodarboties ar volejbolu visa mūža garumā. Profesors Voldemārs Veics Latvijas Universitātes pasniedzējiem sāka organizēt volejbolu jau no 1957. gada. Aktīvs volejbola spēles fans bija LVU rektors, akadēmiķis Valentīns Šteinbergs (1966-1967 LPSR Volejbola federācijas prezidents), Filoloģijas fakultātes habilitētais doktors Jānis Rozenbergs, LVU Svešvalodu fakultātes dekāns Andrejs Bankavs, vēstures habilitētais doktors profesors Kārlis Počs, ekonomikas zinātņu doktori un profesori brāļi Evins un Ilmārs Vanagi u.c.” (Voldemārs Veics, 2007. gads).

1991-2018

1998

LU vīriešu komandai 1. vieta Somijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas SELL studentu spēlēs Tartu (Igaunija).

1999

1999. gadā LU studentes Inguna Minusa un Inga Pūliņa - Eiropas U-23 pludmales volejbola čempiones. “Sacensības Grieķijā izrādījās neparedzēti grūtas - nebija trenera, kurš atbalstītu, laiks bija ļoti karsts, smiltis dedzināja pēdas. Taču abas - Inga Pūliņa un Inguna Minusa turējās godam un pirmo reizi izcīnīja 1. vietu U-23 grupā” (Personības Latvijas Universitātes sportā, 2004. gads).

2005

Pirmo reizi LU komandai Eiropas čempionu tituls - vīriešu komandai 1. vieta Eiropas Universitāšu Volejbola čempionātā.

2017

Latvijas XXVII Universiādē LU komandu pārstāvēja Ginta Vedļa – komandas kapteine, Elvita Dolotova, Olga Kudrova, Viktorija Brailko, Linda Jakobsone, Liene Adeleviča, Darja Panfilova, Karina Grigorjeva, Ilona Cehanoviča, Krista Rozenberga, Daila Žukauska, Annija Liniņa. Komandas trenere Kristīne Tene.

LU volejbolistes iegūst sudrabu Latvijas Universiādē. LU Sporta centrs

2018

Latvijas XXVIII Universiādē LU komandu pārstāvēja Ginta Vedļa, Viktorija Brailko, Olga Kudrova, Linda Liniņa, Liene Adeleviča, Alise Igale, Elvita Dolotova, Krista Rozenberga, Daila Žukauska, Sindija Bože, Viktorija Zimeta, trenere Kristīne Tene.

2. vieta Latvijas XVIII Studentu Universiādē! @Luvolejbols

2018

LU vīriešu komandai 1. vieta, sieviešu komandai 2. vieta pludmales volejbolā Latvijas XXIX Universiādē.